W sobotę 15 lutego 2020 roku odbyła się 9. edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność”, w 101. rocznicę Rozejmu w Trewirze, który w teorii kończył działania na frontach Powstania Wielkopolskiego. Dla uczestników i mieszkańców była to okazja do poznania historii miasta, jego ciekawostek i miejsc powiązanych z Powstaniem.


Kościan tego dnia zmienił się w miasto sprzed wieku, opanowane przez niemiecki garnizon. A wszystko to dzięki niezastąpionym rekonstruktorkom i rekonstruktorom, którzy już niemal dekadę wspierają naszą grę.Rok 2020 to setna rocznica "Cudu nad Wisłą", w którym m.in. uczestniczyły Wojska Wielkopolskie odgrywające kluczową rolę w tym żołnierze-powstańcy z Kościana i okolic. Z tego powodu, nasze miasto  "najechali" także Bolszewicy.W tym roku do zwiększenia klimatu przyczynili się również sami gracze, jak np. urocze dziewczęta z powyższej fotografii.

Niektórzy gracze tak perfekcyjnie się przebrali że trudno było odróżnić ich od profesjonalnych rekonstruktorów. Brawo!


Centrum miasta znów stało się wielką planszą gry. Uczestników nie trzeba było zachęcać ale zawsze mogli liczyć na doping organizatorów i prowadzących grę.

Do wspólnej przygody zgłosiło się około 60 grup, Gracze poruszali się po ulicach wykonując szereg misji, wykazując się sprytem, grą zespołową, jak i tężyzną fizyczną. Nad bezpieczeństwem czuwali dzielni ratownicy.

Oraz wyspecjalizowany personel medycznym o długoletnim doświadczeniu.

Dzięki nim i profesjonalnym instruktorom nawet niebezpiecznie wyglądające zadania zostały wykonane bez wypadkowo z uśmiechem na ustach!

Podczas niektórych misji gracze sami uczyli się jak nieść pomoc innym. Może w przyszłości również będą służyć pomocą.

Podczas zabawy nie zapomnieliśmy o naszych Bohaterach, o ich poświęceniu i ofierze. Jak co roku gracze składali znicze i kwiaty przy pomnikach i na mogiłach. 

Podobnie uczynili, zaproszeni szanowni goście oraz władze Miasta i Gminy.

Gdy dzień chylił się ku wieczorowi, mimo dobrego humoru, drużyny jak i prowadzący grę byli już zmęczeni wrażeniami i zziębnięci.

Nadszedł czas na finał. Najlepsze grupy zdobyły nagrody, wszyscy uczestnicy upominki i pamiątkowe trefle.                 

Po oficjalnych przemowach wszyscy razem - gracze, organizatorzy, prowadzący i służby zabezpieczające oraz goście - ze smakiem zjedli upieczone uprzednio kiełbaski.

Grę przygotowało i przeprowadziło m.in.: Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, Agencja Artystyczna Artyleria z grupami rekonstrukcyjnymi takimi jak Kreuz 1914,  Eka, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty.

Współorganizatorami byli: Gmina Kościan, Powiat Kościański, Muzeum Regionalne w Kościanie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie, LOK.
Pomocy udzielili: Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, Straż Miejska, Kawiarnia Saskia i Sweet Cafe oraz kwiaciarnia-solarium Onyx.