W sobotę 16 lutego 2019 roku odbyła się 8. edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność”, będąca finałem kościańskich obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, dokładnie w 100. rocznicę Rozejmu w Trewirze.


Dla uczestników i mieszkańców była to okazja do poznania historii miasta, jego ciekawostek i miejsc związanych z bohaterami Powstania Wielkopolskiego. Kościan tego dnia zmienił się w miasto powstańcze sprzed wieku.


Ożyły koszary 37 pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy, które przejmowały kontrolę nad miastem. Dzięki życzliwości właścicieli kamienic i punktów usługowych znajdujących się na rynku udało się odtworzyć wygląd dawnych kamienic w centrum miasta.Dziesiątki rekonstruktorów, statystów i aktorów przypominało życie z początku XX wieku. O bruk stukały znów końskie kopyta ciągnące dorożki, wypuszczano balony zwiadowcze, na rynku można było zobaczyć czołg Renault F17, a na mieście bicykle i kataryniarza.

Centrum miasta stało się wielką planszą do gry, a uczestnicy poruszali się po ulicach wykonując szereg misji.


Drużyny zgłaszały się poprzez rekrutację elektroniczną, gdzie otrzymywały pierwsze wskazówki do gry. Już od godziny 9 pierwsze grupy ruszyły na misje.

Do gry zgłosiło się blisko 60 grup, ok. 350 uczestników, którzy musieli zmierzyć się z 20 misjami. Drużyny musiały wykazać się sprytem, grą zespołową, jak i tężyzną fizyczną.

O godz. 16.30 na kościańskim Rynku odbyło się zakończenie gry z podsumowaniem i rozdaniem nagród. Drużyny, które wykazały się wybitnymi umiejętnościami w poszczególnych misjach otrzymały odznaki sprawnościowe.

Najlepsze grupy zdobyły nagrody, wszyscy uczestnicy upominki i pamiątkowe trefle.

Grę dla miasta Kościana przeprowadziło Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, któremu Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz uroczyście przekazał sztandar, a także Agencja Artystyczna Artyleria z grupami rekonstrukcyjnymi takimi jak Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty, Kreuz 1914 czy Eka.

Współorganizatorami byli: Gmina Kościan, Powiat Kościański, Muzeum Regionalne, Kościański Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie, Szkoła Tańca POEZJA, LOK, Stadnina Koni Racot, Leszczyński Klub Balonowy, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościanie, Straż Miejska, Kawiarnia Saskia i Sweet Cafe oraz Saskia oraz kwiaciarni-solarium Onyx.