Jesteśmy po V edycji naszej kościańskiej gry miejskiej! Czwarta edycja naszej kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim Wolność" zakończona! Ponad 350 graczy w 51 drużynach, ponad 100 osób zaangażowanych w obsługę i przygotowanie gry - około pół tysiąca ludzi i kilka koni, dorożki, armata, wagon i oryginalna drezyna z 1918 roku! Rozpoczęliśmy tradycyjnie od zagadki internetowo-telefonicznej z którą większość drużyn poradziła sobie bez większych problemów.


Mimo solidnego przygotowania do powstańczego zrywu, punkty mobilizacyjne pracowały na pełnych obrotach. Do udziału w V edycji zgłosiło się o ponad 100 uczestników więcej niż w zeszłym roku! Mieliśmy trochę korków ale w przyszłym roku przygotujemy się na 200 graczy więcej niż w tej edycji i przygotujemy więcej atrakcji.

Po godzinie 10.00 zaczęły pojawiać się drużyny, które nie brały udziału w misji internetowo-telefonicznej, przetrzebione drużyny i wolni strzelcy, których łączyliśmy w pełne i zdolne do działania oddziały. Z powodu dużej ilości gotowych na poświęcenie skautów, punkt mobilizacyjny trzeszczał w szwach.

No a później... 16 kolejnych misji.

Niektóre z misji były łatwe inne trudne, niektóre wykonywane... po omacku.

Jedną z większych atrakcji w tym roku byli ułani z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania, którzy nim nasi skauci dosiądą koni szkolili, ułani szkolili ich "na sucho".

Nasi bohaterowie byli jednak na tyle doświadczeni aby sami mogli powozić konnym zaprzęgiem.

W tym roku najtrudniejszym zadaniem do zrealizowania była misja "Artyleria”, prowadzący misję pozostawili przy dziale jednego z członków drużyny jako obserwatora aby sam mógł ocenić działania swego oddziału.

Prócz organizacji militarnych do wyzwolenia naszego miasta przyczyniły sie również organizacje kulturalne, które kultywowały polskie tradycje i krzewiły narodowego ducha. O nich przypominała uczestnikom gry misja przygotowana przez Kościański Ośrodek Kultury, nawiązująca do patriotycznych chórów.

W przeprowadzeniu wielu misji pomagali młodzi i ci starsi Kościaniacy, którzy brali udział jako gracze w poprzednich edycjach. Między innymi członkinie i członkowie powstałego w tym roku Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

I jak co roku nie zapomnieliśmy o bohaterach kościańskich wydarzeń przełomu 1918-1919, członkach Rezerwy Skautowej. Drużyny wypełniając misje Bohater, Dezerter oraz Pomnik oddawały cześć powstańcom, zmarłym i poległym.